Server ve Storage Sistemler

Py Bilişim Teknolojileri, IT sistem yönetimi için gerekli olan tüm araçların tedariği konusunda destek sağlar. Alanında dünya lideri olmuş markalar aracılığı ile en etkin ve doğru fiyat için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. 

PY Bilişim Teknolojileri, günümüzün geleneksel server / data / güvenlik sistemlerinden HyperConverged Infrastructure (HCI) sistemlere geçiş için ihtiyacınız olan ürünler ve sistemler ile ilgili işbirliği halinde olduğu üreticilerden doğru fiyat ve performans ürün ve çözümlerini müşterilerine sunmaktadır.

PY Bilişim Teknolojileri, donanım tarafında birçok distribütör ve üretici ile iş ortaklığı yapmaktadır. Bilgisayar bileşenleri, sunucu ve sunucu aksesuarları, firewall, network ekipmanları, baskı çözümleri gibi daha birçok alanda müşterilerilerimize mümkün olan en doğru ve uygun ürünü fiyat avantajıyla sunmaya çalışıyoruz.

Sistem ve network yapılarının incelenmesi, gerekli değişiklikler ile geliştirmelerin planlanması ve uygulanması konusunda profesyonel hizmetler vermekte olan firmamız, bu tarz projelerde hassasiyetle çalışmakta ve müşteri memnuniyeti için ekibiyle gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Firmanızda yaşadığınız her türlü sorunda bizimle iletişime geçebilir,  profesyonel ve güvenilir olarak destek alabilirsiniz.

Veri Depolama & Yedekleme

İşletmenizde meydana gelebilecek, depolama alanlarındaki donanımsal arızalar ve yazılımlar sorunların önüne geçebilmek için yapınıza uygun yedekleme ve depolama çözümleri sunuyoruz. Veri depolama hizmeti sunucularınız üzerinde yer alan verilerin belirlenen periyodlarda ve istenilen şekilde otomatik olarak yedeklenmesi işlemidir. PY BİLİŞİM’nin sağladığı bu hizmette hız ve performans gereksinimleriniz, verilerinizin güvenliği ve işletim sistemleriniz arasındaki uyumluluk göz önünde bulundurularak verileriniz depolanmaktadır.

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve bilgisayar kullanımının artması nedeni ile gerek iş gerekse kişisel verilerimizin dijital ortamlarda saklanması ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. İhtiyaç duyulan bu verileri saklamak istediğimizde karşımıza üç çözüm çıkmaktadır.

storage

DAS (Direct Attached Storage) çözümleri

Bu ürünlerin başlıca dezavantajı başka sunucular tarafından paylaşılamaması, başka bir sunucuya aktarılmak istendiğinde yapılan bağlantıların sökülerek diğer sunucuya transfer edilmesi gerekliliğidir. Bu çözümü sunan ürünler sadece bir sunucuya bağlanabilir. Bunları sistemlerimize takılı ekstra disk üniteleri olarak görebiliriz. Bu ürünler sunucularımıza SCSI veya SAS Controllerlar aracılığı ile bağlanırlar.

NAS (Network Attached Storage) çözümleri

Bu sunucular bazı dosya iletişim protokollerinin bir veya bir kaç tanesini bir arada bulundurabilirler. NFS ve CIFS protokolleri bunların başlıcalarıdır. Ayrıca bu sunuculara yüklenmiş olan işletim sistemleri diğer işletim sistemlerine göre daha etkin bir I/O yönetimi sağlamaktadırlar. Bu ürünlere ek kapasite kazandırmak amacı ile SCSI veya SAS controllerlar aracılığı ile DAS üniteleri takılabileceği Fiber Channel Host Bus Adapter’ler aracılığı ile aşağıda anlatacağımız SAN cihazlarına bağlanabilirler. Bu ürünler networkümüze bağladığımız ve üzerlerinde özel olarak tasarlanmış patentli işletim sistemlerinin bulunduğu dosya sunucularıdır.

SAN (Storage Area Network) çözümleri

Sunucularımız bu çözümü sunan ürünlere Fiber Channel ve iSCSI teknolojilerini kullanarak bağlanabilirler. Fiber Channel teknolojisi storage ünitesinin yanı sıra fiber SAN switch ve Host Bus Adater adı verilen ve sunucularımız ile switch arasındaki bağlantıyı sağlayan ek donanımlara ihtiyaç duymaktadır. iSCSI çözümünde ise mevcut var olan networkümüz kullanılabilmektedir. SAN ürünlerinde her iki teknolojinin de kullanıldığı ürünler olduğu gibi sadece fiber channel veya iSCSI teknoljilerini kullanan ürünler de bulunmaktadır.

Bulut Yedekleme

Bilişimin geleceği olarak her geçen gün artan ve hayata giren bulut bilişim, kullanıcıların yerel konumlarında herhangi bir yazılım, işlem, veri erişimi ve servis altyapısı gerekmeksizin alınacak hizmetin sağlanabilmesini konu alan bilişim servisleri olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer ifadeyle bulut teknolojisi internet üzerinden erişimde bulunulan veri depolama hizmeti, işlem kapasitesi ve yazılım uygulamalarıdır. Bu teknolojide şirketlerin bilişim alanında kullanılan uygulamalara ihtiyaç duydukları her an lokasyon bağımsız olarak erişebilmesi esas alınır. Bulut teknolojisinin en temel kazanımları düşük maliyet, ölçeklenebilirlik, esneklik ve çeviklik avantajlarıdır.

Özellikle artık yaşantımızın temel sorunlarından biri olan, kişisel ve kurumsal verinin öngörülemez hızlı artışı, cihaz özelliklerinin zaman zaman yetersiz ya da ihtiyacın üzerinde kalabildiği dengesiz performansı, kapasite, hız talepleri karşısında yük dengelemesi yapılabilme imkanı gibi özellikler bulut çözümlerinin devreye alınmasında ana sebepleri oluşturmaktadır. Buna ek olarak her ne kadar yedek lokasyonların kurulması ve devreye alınması kötü senaryolar için alınan önlemler arasında olsa da güvenlik ve gerçek yedeklilik esasları için de bulut bilişim tartışmasız en garantili yöntemlerden birisidir.

backup

Bulut bilişimin servis ve bakım hizmetlerinden tasarruf sağlandığı gibi donanım yatırımlarında önemli ölçüde düşüş ile CAPEX giderlerinin OPEX e çevrimi ve harcamaların hizmet olarak kurumlara geri dönüşü sağlanır. Bu yapı ile çoklu kullanıcı platformları için sağladığı avantajlardan biri de kullanıcı cihazlarına herhangi bir kurulum gerekmeksizin kullanıcıların sistem ve uygulamalara erişiminin olmasıdır.

Bulut teknolojisinin yapıtaşları SaaS (Software as a Service), PaaS (Platform as a Service) ve IaaS (Infrastructure as a Service) olarak açıklanabilir. Bu modellerde gerek yazılım katmanı bazında, gerek uygulama ve çözüm katmanlarında gerekse tüm altyapı katmanı olarak bulut hizmetlerinden faydalanılabilir.

Public Cloud: Internet üzerindeki sunucular vasıtası ile verilen bulut hizmetleridir.

Private Cloud: Kurum bünyesindeki sunucular ile tasarlanan sistem vasıtası ile sağlanan bulut hizmetidir.

Community Cloud: Bulut bilişim altyapısını paylaşan belirli ortak kuruluşlar tarafından paylaşımda olan sistemler üzerinden erişilen bulut hizmetidir.

Hybrid Cloud: Kurumların güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda public ve private cloud’un ortak kullanımına imkan tanıyan bulut hizmetidir.